29 lipca 2010

11. Formatowanie tekstu cz. 2

W pierwszej części omówiłem jak pogrubiać czcionkę, pisać kursywą, jak podkreślić tekst i jak powiększyć rozmiar czcionki  lub pomniejszyć. :-) W tym materiale zgłębimy kolejne triki. Pisząc ten tekst zakładam, że czytałeś część pierwszą "Formatowanie tekstu" a jeżeli jeszcze nie to zapraszam.

Kolor tekstu 
Zakładam, że bardzo Cię interesuje jak inni robią tak kolorowe napisy na Chomikuj.pl w chomikowych rozmowach albo w edycji swojego profilu nie wspominając już o opisywaniu plików... Przepis na to jest dość prosty... Jak w poprzednim poście użyję znacznika <font> z atrybutem color. Proszę oto przykład:  
<font color="green">Ten tekst jest zielony</font>
Przykład:
Ten tekst jest zielony

Żeby zmienić kolor na inny wystarczy, że w cudzysłowiu wpiszesz inną nazwę koloru używając nazewnictwa angielskiego. Jednak z powodu, że nie wszystkie przeglądarki należycie interpretują nazwy własne kolorów zalecane jest używanie kodu HEX (heksadecymalny).
Na wstępie podam jedynie kilka podstawowych kolorów... a już w niedługim czasie opublikuję w odbrębnym poście rozszerzoną tablicę z kodowaniem HEX, nazwą własną i może rgb. :)
tabela1
Kolor Nazwa kod HEX
black #000000
silver #C0C0C0
gray #808080
white #FFFFFF
maroon #800000
red #FF0000
purple #800080
fuchsia #FF00FF
green #008000
lime #00FF00
olive #808000
yellow #FFFF00
navy #000080
blue #0000FF
teal #008080
aqua #00FFFF

Rodzaje czcionek
W tym miejscu dowiesz się jak zmienić za pomocą języka html rodzaj czcionki i dlaczego trzeba uważać z używaniem różnych niestandardowych czcionek na portalu Chomikuj.pl.

Ważne zapamiętaj!
Jeżeli będziesz używać innej niż standardowej czcionki w chomikowych rozmowach czy edycji profilu może zdarzyć się tak, że u innego użytkownika podana przez Ciebie czcionka nie będzie się wyświetlać. Dlaczego? - Ponieważ w wielu przypadkach na komputerach innych użytkowników nie zostały zainstalowane inne czcionki niż standardowe. Co skutkuje tym, że wyświetlana jest pierwsza dostępna czcionka w systemie. A każda z czcionek wygląda inaczej i różni się minimalnie rozmiarem. Dlatego też wygląd Twojego napisu czy też opisu chomika może diametralnie różnić się na dwóch różnych komputerach... Na jednym będzie wyglądać dobrze a na drugim tekst całkowicie się rozjedzie... :-)

Tak wyglądają standardowe czcionki w przypadku Windows`a:
Czcionka Arial 
Czcionka tahoma
Czcionka Georgia
Czcionka Verdana 
Czcionka 'Trebuchet MS' 
Czcionka 'Times New Roman' 
Czcionka 'Courier New' 

Do zmiany czcionki wykorzystamy znacznik &lt;font&gt; z wykorzystaniem atrybutu face. 
Oto przykładowy kod:
<font face="georgia">Tak wygląda czcionka Georgia</font>
Przykład:
Tak wygląda czcionka Georgia


Zwróć uwagę, że wiele nazw czcionek składa się z kilku wyrazów.
W takim przypadku dodatkowo nazwę czcionki bierzemy w apostrofy
 (pojedyncze cudzysłowy) 'tekst objęty w apostrof'. Tak będzie prezentował się kod:

<font face="'Times New Roman'">Czcionka Times New Roman</font>


Wyśrodkowanie tekstu


Jak wyśrodkować tekst w edycji swojego profilu lub w rozmowach chomikowych? Podam Ci  gotowy sposób, kóre możesz wykorzystać w portalu chomikuj. Wykorzystamy do tego znacznik <center>, służy on do wyśrodkowywania wszystkiego, np. obrazków i innych elementów.
<center>To jest tekst wyśrodkowany</center>
Przykład:


To jest tekst wyśrodkowany
 
 
Nauczyliśmy się już sporo rzeczy... w kolejnym temacie nauczę Cię jak łączyć wszystkie paratmetry.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze z obraźliwymi słowami nie będę zatwierdzane. Nie klnij i nie podawaj samych linków. Te na pewno nie będą zatwierdzane.