29 lipca 2010

10. Formatowanie tekstu cz. 1

Jak już zdąrzyłeś się dowiedzieć z poprzednich postów HTML służy do formatowania tekstu i wyglądu stron. Dzisiaj nauczysz się jak wykorzystać możliwości html`a w formatowaniu tekstu. 

W języku html wszelkie formatowanie odbywa sie za pomocą tzw znaczników.
Znacznik jest to specjalny tekst, umieszczony w nawiasach ostrych, np.: .<b> Jest on częścią składni języka HTML i pozwala sterować wyglądem. Dzięki niemu możesz np. ustalić kolor tła, rodzaj formatowania tekstu, wstawić obrazek czy tabelę itd. Znacznik nie jest widoczny na ekranie, widoczne są tylko efekty jego działania.
Zwróć szczególną uwagę na taką rzecz, że istnieją znaczniki otwierające  (np: <b>) oraz zamykające (np: </b>). Pamiętaj, że znacznik zamykający zawiera ukośnik (czyli: /) i znajduje się na początku.

Tekst pogrubiony 
Więc wiesz już coś nie coś o znacznikach otwierających i zamykających teraz przyszedł czas na wykorzystanie tej wiedzy w pogrubieniu tekstu:

Aby nasz tekst został pogrubiony wykorzystamy do tego znacznik <b> gdzie literka "b" jest skrótem od angielskiego słowa "bold" czyli pogrubienie. Prawda, że proste? A kod wygląda tak: 
<b>Przykład tekstu pogrubionego </b>
Przykład:  
Przykład tekstu pogrubionego

 Tekst pochylony  
Nauczyłeś się pisać tekstem pogrubionym teraz śmiało możemy przejść do tekstu pochylonego. Jest to równie łatwe jak wytłuszczanie (pogrubianie) czcionki. Wykorzystamy znacznik nadający kursywę <i> z angielskiego "italic" czyli kursywa. Tak będzie wyglądał kod:
<i>To jest przykład tekstu pochylonego</i>
Przykład: 
To jest przykład tekstu pochylonego

Tekst podkreślony 

Masz za sobą już dwa rodzaje znaczników i przyszedł czas na kolejny. Będziemy podkreślać fragment tekstu. Wykorzystamy do tego znacznik <u> z angielskiego "underline" czyli podkreślenie. Tak wygląda kod:
<u>Ten tekst jest podkreślony</u>
Przykład 
Ten tekst jest podkreślony

Wielkość czcionki
Wiesz już jak pobrubić, pochylić i podkreślić tekst. Teraz zajmiemy się powiększaniem tekstu... Pamiętaj aby nie nadużywać dużej czcionki w Chomikowych rozmowach. Czasem zbyt duża czcionka może zostać odebrana jako SPAM.
Posłużymy się tutaj znacznikiem <font>. Tan znacznik służy do określenia jednego lub więcej parametrów czcionki np: rodzaju czcionki, koloru a w naszym przypadku wielkości. 

Tak wygląda kod służący do manipulowania wielkością czcionki:
<font size="1">Czcionka o razmiarze 1</font>
W miejscu wyróżnionym kolorem niebieskim możesz wpisywać liczby, które nadadzą odpowiednią wielkość czcionce. 
Przykład:
Czcionka o razmiarze 1  
Czcionka o razmiarze 2  
Czcionka o razmiarze 3 (czcionka domyślna) 
Czcionka o razmiarze 4  
Czcionka o razmiarze 5  
Czcionka o razmiarze 6
  

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze z obraźliwymi słowami nie będę zatwierdzane. Nie klnij i nie podawaj samych linków. Te na pewno nie będą zatwierdzane.