04 sierpnia 2010

17. Link obrazkowy

Na początek krótka informacja co to jest link i do czego służy:
Odsyłacze - inaczej hiperłącza, odnośniki hipertekstowe, linki - stanowią całą istotę Internetu.
Najczęściej stanowi je specjalnie wyróźniony krótki tekst (lub obrazek), po kliknięciu którego, następuje przeniesienie do innej strony pod wskazany adres.

Jako odsyłacz obrazkowy możemy wykorzystać dowolną grafikę (oczywiście w rozsądnych rozmiarach) Ja zamieszczę dla przykładu wygenerowany button z nazwą mojego chomika.

Przykładowy kod:
<a href="Adres URL odnośnika"><img src="URL obrazka"
 alt="tekst alternatywny" /></a>
Objaśnienie:
Adres URL odnośnika - tutaj wpisujemy adres rozpoczynający się od http:// który ma nas przenieść po kliknięciu pod wskazany adres.
URL obrazka - tutaj podajemy adres do obrazka jaki będzie się wyświetlał.

Przykład: 
Zauważyłeś jak kursor zmienia swój wygląd gdy znajduje się w obrębie buttona? - jest to sygnał dla użytkownika oznaczający że jak kliknie w to miejsce wywoła określoną akcje. 
Ciekawostka:
Najedź jeszcze raz na button z nazwą chomika i zaczekaj aż wyskoczy dymek. Sposób na otrzymanie tego dymka jest bardzo prosty. Wystarczy, że dopiszemy taki parametr: title="kliknij i wypróbuj" . Oczywiście tekst może byc dowolny.
<a href="Adres URL odnośnika" title="kliknij i wypbóbuj"><img src="ścieżka dostępu do obrazka" alt="tekst alternatywny" /></a>
Przygotowany w ten sposób kod możesz wklejać w chomikowe rozmowy do edycji swojego profilu jak i również do opisywania plików na Chomikuj.pl

1 komentarze:

Kopciuchowo pisze...

Artykuł bardzo pomocny i zrozumiały, tego właśnie potrzebowałam, dziękuje! :)

Prześlij komentarz

Komentarze z obraźliwymi słowami nie będę zatwierdzane. Nie klnij i nie podawaj samych linków. Te na pewno nie będą zatwierdzane.